Mazda CX-3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2019 | ||||||
| Mileage | 127 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 89 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JMZDK6W7A01444156 | ||||||
| Vehicle inspection | 09.07.2027 | ||||||
Equipment
- Service history
- 2x keys
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Leather seat upholstery
- Parking sensors front and rear
- Dynamic Stability Control & Traction Control System (DSC & TCS)
- Air conditioning, automatic
- Adaptive cruise control MRCC (Mazda Radar Cruise Control)
- Cruise control and adjustable speed limiter
- Trunk expansion by folding rear seats; 60/40 split
- Driver's seat height adjustment
- Electrically adjustable driver's seat with memory function for settings and ADD/HUD display position
- Heated front seats, 3 stages
- Trip computer, Outside temperature gauge
- Rain sensor
- Color high-resolution ADD (Active Driving Display) projection display
- Electric Park Brake (EPB)
- Electrically folding exterior mirrors
- Blind Spot Monitoring (BSM)
- Power windows; front and rear
- Steering wheel height and reach adjustment
- Steering wheel audio controls
- Leather-wrapped steering wheel
- Heated steering wheel
- Hill Launch Assist (HHA)
- Engine Start/Stop button
- ISOFIX child seat attachments on the outer rear seats
- AUX and USB connections
- BOSE Premium Audio - sound system
- Turn signals on exterior mirrors
- Daytime running lights, LED
- Headlights, LED
- Tinted rear windows
- Heated exterior mirrors
- Electrically adjustable body-colored exterior mirrors
- Remote-controlled central locking
- Smart Keyless System - keyless start and locking, you can keep the key in your pocket all the time
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 89 kW |
| Average: | 7.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 161 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.9 s |
| Maximum speed: | 187 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4275 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1292 kg |
| Technical max. mass: | 1727 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 640 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 265 €
Registration fee: 963 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.