Honda FR-V
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2006 · Estonia | ||||||
| Mileage | 209 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 6 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.7, 92 kW D17A2 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JHMBE17406S203988 | ||||||
| Reg. nr. | 877MGJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Rearview mirror
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Under-seat drawers
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Wheel covers: original
- Spare wheel
- Summer tires
Other
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.7 l |
| Cubic capacity: | 1668 cm³ |
| Power: | 92 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 179 g/km |
| Maximum speed: | 182 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 6 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4285 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1610 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1466 kg |
| Technical max. mass: | 1900 kg |
| Load bearing capacity: | 434 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2685 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 84 €
Registration fee: 345 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!