Hyundai i20
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 116 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, Luukpära, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 63 kW G4LA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | NLHBA51BAEZ273930 | ||||||
| Reg. nr. | 094TKT | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Seller: Oliver
Equipment
Safety and Security
- Airbags: front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- ABS brakes
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Windshield washer fluid level indicator
Tires and Rims
- Wheel covers: original
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1248 cm³ |
| Power: | 63 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 114 g/km |
| Maximum speed: | 168 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 3995 mm |
| Width: | 1710 mm |
| Height: | 1490 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1088 kg |
| Technical max. mass: | 1515 kg |
| Load bearing capacity: | 427 kg |
| Max braked trailer weight: | 850 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2525 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa Hyundai i20 2014. Kiirmüük!
???? Müüa Hyundai i20 2014Heas korras ja hooldatud auto. Läbisõit 116 000 km. Esmane registreerimine 09.05.2014.
Peamised andmed:
• Mudel: Hyundai i20
• Kere: luukpära, värvus hõbedane
• Mootor: 1.248 cm³, 63 kW, bensiin
• Käigukast: manuaal
• Veoskeem: esivedu
• Reg.tunnistus: EN441727
• Registreerimistasu: 301,05€
• Hooldusraamat + arved olemas
• Talverehvi komplekt
Tehniliselt korras. Järgmine ülevaatus 07.2026. Autol on paar iluviga, kui pakub huvi siis küsi detailsemaid pilte.
Hind: €3800 (uus omanik maksab registreerimistasu)
Kirjuta DM või jäta alla kommentaar, et autot tulla vaatama (asukoht Tondi).
Motor vehicle tax
Annual tax: 77 €
Registration fee: 277 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.