Audi TT S-Line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2008 · Belgium | ||||||
| Mileage | 335 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Convertible, roadster, 2 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 147 kW BWA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TRUZZZ8J181040629 | ||||||
| Reg. nr. | 901VVK | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes: vented, painted brake calipers
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: leather-wrapped, sport steering wheel
- Seat heaters: front
- Sport seats: front
- Central locking: with remote
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: textile
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Trip computer
- Stereo
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Rear spoiler
- Sports suspension
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| City fuel cons.: | 9 l/100 km |
| Highway: | 6.2 l/100 km |
| Average: | 7.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 186 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 6.5 s |
| Maximum speed: | 237 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Convertible, roadster |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4178 mm |
| Width: | 1842 mm |
| Height: | 1353 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1370 kg |
| Technical max. mass: | 1615 kg |
| Load bearing capacity: | 245 kg |
| Wheelbase: | 2464 mm |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x2 |
Additional information
Müüa heas korras silmapaistev kabrio
Säästmata hooldatud, kõik vajalikud tööd teostatud.Lisainfot küsida julgelt!
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 87 €
Registration fee: 407 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.