Peugeot 308 SW
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2009 · Estonia | ||||||
| Mileage | 133 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 103 kW 5FT | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF34H5FTF55396711 | ||||||
| Reg. nr. | 176MLV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Panoramic roof: with roller blind, with power-operated roller blind
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet: 2 tk
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Velour upholstery
Multimedia
- Display: front
- CD player
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 11.8 l/100 km |
| Highway: | 6.2 l/100 km |
| Average: | 8.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 194 g/km |
| Maximum speed: | 198 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4500 mm |
| Width: | 1815 mm |
| Height: | 1566 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1577 kg |
| Technical max. mass: | 2145 kg |
| Load bearing capacity: | 568 kg |
| Max braked trailer weight: | 1450 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2708 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Webasto, roostevaba, väike läbisõit.
Pakkuda väikese läbisõiduga 2009 aasta Peugeot 308SW. Mootor 1.6 103kw bensiin. Käigukast automaat. Ülevaatus kuni 03.2027. Sõidukis 7 kohta. Tagumised viis istet lihtsalt ükshaaval eemaldatavad, mistõttu saab kerge vaevaga ruumi suurema kauba veoks. Auto tehniliselt heas korras . Salongis nii kummi kui tekstiilmatid. Sõidukil all suverehvid. Kaasa saab naastudega talverehvid. Varustus: alarm, kesklukustus puldiga, kaks võtit, 4x el. aknad, kahetsooniline kliima, klaaskatus, püsikiirushoidja, taga parkimisandurid, WEBASTO salongi ja mootori eelsoojendus(saab etteantud kellaajaks mootori ja salongi soojaks. Väga mugav talvel külma ilmaga kohe sooja autosse istuda.), defa akulaadija. Eesti ajalooga. Hooldatud ainult esinduses. Olemas hooldusraamat. Ketiga mootor. Kett vahetatud 06.10.2023 121351km. juures.Käigukasti õli 133000km pealt mis on vajalik hooldus selle kastiga iga 60000 tagant ja küünlad samal ajal.
Registreerimistasu tasutud.
Müügi põhjus uus auto jõuab varsti kohale ja see sai muretsetud ajutiseks liikumis vahendiks abikaasale et lapsi kooli ja lasteaeda viia.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 97 €
Registration fee: 505 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.