Ford Mondeo
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2007 · Estonia | ||||||
| Mileage | 281 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 96 kW AZBA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0DXXGBBD7S63135 | ||||||
| Reg. nr. | 567BAJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Seller: Mikk
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Power windows: front, rear
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats
- Cup holders: front
Multimedia
- Display: front
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 9.8 l/100 km |
| Highway: | 5.6 l/100 km |
| Average: | 7.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 189 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4844 mm |
| Width: | 1886 mm |
| Height: | 1453 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1578 kg |
| Technical max. mass: | 2190 kg |
| Load bearing capacity: | 612 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Ford Mondeo 2007a diisel, automaat
Sõidab väga hästi ja ei vaja investeeringuid, just läbinud müügieelse kontrolli ja piduri klotsid ja sadulad vahetatud.Näeb kena välja, ühe tagumise ratta juures ülinatuke roostet, tehniliselt tipp-topp
Motor vehicle tax
Annual tax: 96 €
Registration fee: 446 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!