Audi A6
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2015 · Germany | ||||||
| Mileage | 252 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 160 kW CRTE | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ4G5FN070112 | ||||||
| Reg. nr. | 420TRG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Seller: Günther
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Adjustable suspension
- Panoramic roof
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Tailgate with electric opening and closing
- Automatic parking function
- Climate control
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Rear window sunshade
- Door window sunshades
- Reading lights
- Roof rails: original
Interior
- Decorative interior mouldings
- Trunk mat: rubber
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Trip computer
- CD player
- DVD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: matrix led
- Cornering lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 160 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 140 g/km |
| Maximum speed: | 234 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4943 mm |
| Width: | 1874 mm |
| Height: | 1492 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1905 kg |
| Technical max. mass: | 2460 kg |
| Load bearing capacity: | 555 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2921 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
* WEBASTO* 360° KAAMERAD
* BOSE HELISÜSTEEM
* APPLE/ANDROID CARPLAY
* HEAD UP DISPLAY
* NIGHT VISION ASSIST
* MATRIX LED ESITULED
* DÜNAAMILISED SUUNATULED EES/TAGA
* VENTILEERITAVAD MÄLUDEGA ISTMED
* DISTANTSI HOIDEV PÜSIKIIRUSEHOIDJA
* ÕHKVEDRUSTUS
* VÄRSKE ÜLEVAATUS
* 1 OMANIK EESTIS
Motor vehicle tax
Annual tax: 229 €
Registration fee: 609 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.