Mazda 3 M Hybrid e-Skyactiv-G Vision Plus AT
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 75 570 km | ||||||
| Body type | Sedan, Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JM4BP6SGA01315379 | ||||||
| Reg. nr. | 715JXP | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Low beam headlights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
Other
- Registreerimistasu makstud
- Intelligentne kiiruspiirik (ISA)
- Pimenurga jälgimissüsteem (BSM)
- Nutikas linnasõidu pidurdusabi (SCBS)
- Täiendatud juhi tähelepanu hoiatussüsteem (DAA)
- Sõiduraja hoidmissüsteem (LKA)
- Tahavaatekaamera
- LED- esituled
- LED-tagatuled
- Nahkkattega multifunktsionaalne rool
- Automaatne kahetsooniline kliimaseade
- Nutitelefoni ühenduvus
- Tuuleklaasinäidik (näitude kuvamine esiklaasile)
- Kaugtulede automaatika (HBC)
- Tagumised parkimisandurid
- Liiklusmärkide tuvastussüsteem (TSR)
- Nutikas pidurdusabi (SBS)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 136 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4660 mm |
| Width: | 1795 mm |
| Height: | 1440 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1429 kg |
| Technical max. mass: | 1902 kg |
| Load bearing capacity: | 473 kg |
| Weight of road train: | 3202 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2725 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 107 €
Registration fee: 731 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.