Renault Megane GrandCoupe Intens dCi
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 135 182 km | ||||||
| Body type | Sedan, Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 85 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RFB00663852179 | ||||||
| Reg. nr. | 598WSJ | ||||||
| Vehicle inspection | 29.02.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Cup holders: front, rear
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Winter tires
- Alloy wheels: 16"
Other
- ABC MOTORS GARANTII 3 KUUD/ 3000 KM
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1461 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 4.7 l/100 km |
| Highway: | 3.7 l/100 km |
| Average: | 4.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 129 g/km |
| Maximum speed: | 197 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4630 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1434 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1529 kg |
| Technical max. mass: | 1955 kg |
| Load bearing capacity: | 426 kg |
| Weight of road train: | 3605 kg |
| Max braked trailer weight: | 1650 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 735 kg |
| Wheelbase: | 2711 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 83 €
Registration fee: 446 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Megane
2019, 229 361 km
8099 €
90 €/month
Renault Megane
2019, 260 000 km
8300 €
98 €/month
Renault Megane
2018, 210 294 km
8799 €
98 €/month
Renault Megane
2020, 177 498 km
9299 €
104 €/month
Renault Megane
2019, 204 169 km
9299 €
110 €/month
Renault Megane
2018, 199 522 km
9699 €
114 €/month