Ram
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol+LPG | ||||||
| Engine | 5.7, 295 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 1C6SRFHT9MN721286 | ||||||
| Reg. nr. | 70ZSD | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Air suspension: front, rear
- Adjustable suspension
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- Electrically heated windshield
- Cooled glovebox: front
- 220V power outlet: front, in the trunk
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Remote start: with remote
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: virtual, auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth, electric
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function
- Seat heaters
- Front armrest: adjustable
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: touchscreen
- Apple CarPlay
- Navigation system: with voice control
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch
- Side steps
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- Charging cable
- On-board charger
- MULTI FUNCTION TAGALUUK, BAK MX4 VOLDITAV KASTIKATE, elektrilonediferentsiaali lukk, LPG gaasisesade 114l varuaratta asemel ,Harmon Kardon 19 kõlariga heli,aste kasti sisenemiseks ,veokonks,
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol+LPG |
| Cubic capacity: | 5.7 l |
| Cubic capacity: | 5654 cm³ |
| Power: | 295 kW |
| Fuel tank capacity: | 98.4 l |
| CO₂ emission: | 332 g/km |
| Maximum speed: | 173 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5916 mm |
| Width: | 2050 mm |
| Height: | 1950 mm |
| Vehicle category: | N1G |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2720 kg |
| Technical max. mass: | 3496 kg |
| Load bearing capacity: | 776 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3673 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 1324 €
Registration fee: 6822 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.