Scania R420
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2007 · Estonia | ||||||
| Mileage | 1 200 000 km | ||||||
| Body type | Veok, 2 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 11.7, 309 kW DT1212 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | YS2R6X20002025461 | ||||||
| Reg. nr. | 192MKI | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 11.7 l |
| Cubic capacity: | 11705 cm³ |
| Power: | 309 kW |
| Maximum speed: | 90 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Veok |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 11450 mm |
| Width: | 2550 mm |
| Height: | 4000 mm |
| Vehicle category: | N3 |
| Vehicle type: | Truck |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 12000 kg |
| Technical max. mass: | 26500 kg |
| Load bearing capacity: | 14000 kg |
| Max braked trailer weight: | 56000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Number of axles: | 3 |
Additional information
SCANIA R420 LB6X2HNA + KARDINHAAGIS
Müüa Scania R420 6x2 veoauto koos kardinahaagisega.On kasutatud meie ettevõttes alates 2012. aastast.
Regulaarses kasutuses olnud tööauto.
Põhiandmed:
Esmane registreerimine: 2007
Mootor: 309 kW (11705 cm³)
Käigukast: manuaal
Läbisõit: ca 1 200 000 km
Veoskeem: 6x2
Kütus: diisel
Haagis:
2008 a kardinahaagis (O4 kategooria)
Täismass 18 000 kg
Kandevõime 13 000 kg
Õhkvedrustus
Tagaluuktõstuk
Lisainfo:
Tehnoülevaatus kehtiv
Kindlustus kehtiv
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.