Peugeot Rifter L1 Active BlueHDi 75 N1
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 124 871 km | ||||||
| Body type | Wagon, universaal, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 56 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR3ECYHWCKJ643055 | ||||||
| Reg. nr. | 281MSN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Power windows
- Tinted windows
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Interior
- Nahkpolster: gray
- Textile upholstery
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Summer tires
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 56 kW |
| City fuel cons.: | 4.6 l/100 km |
| Highway: | 3.9 l/100 km |
| Average: | 4.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 150 g/km |
| Maximum speed: | 153 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4403 mm |
| Width: | 1848 mm |
| Height: | 1880 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1596 kg |
| Technical max. mass: | 2100 kg |
| Load bearing capacity: | 504 kg |
| Weight of road train: | 3100 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 740 kg |
| Wheelbase: | 2785 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 167 €
Registration fee: 618 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Ford Transit Connect
2018, 156 000 km
9950 €
118 €/month
Peugeot Partner
2021, 170 543 km
9950 €
111 €/month
Volkswagen Caddy
2017, 153 202 km
9990 €
112 €/month
Opel Insignia
2017, 118 000 km
10 500 €
120 €/month
Ford Transit Connect
2017, 141 000 km
10 500 €
112 €/month
Kia cee'd / Ceed
2020, 73 394 km
10 550 €
121 €/month