Volkswagen Sharan
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 290 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 103 kW CFFB | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ7NZFV037963 | ||||||
| Reg. nr. | 997BNR | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Electric sliding doors: left, right
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Roof rack
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 6.9 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 191 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4854 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1695 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1984 kg |
| Technical max. mass: | 2540 kg |
| Load bearing capacity: | 556 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2920 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 265 €
Registration fee: 702 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Sharan
2015, 257 000 km
9500 €
113 €/month
Volkswagen Sharan
2015
9870 €
116 €/month
Volkswagen Sharan
2015, 225 400 km
9990 €
118 €/month
Volkswagen Sharan
2015, 273 056 km
12 899 €
152 €/month
BMW 218 Gran Tourer
2015, 262 400 km
9199 €
109 €/month
Kia Carens
2017, 153 126 km
9200 €
108 €/month