Toyota Land Cruiser Premium
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 25 930 km | ||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.8, 150 kW 1GD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JTEBR3FJ50K331446 | ||||||
| Reg. nr. | 433NSN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Remote start
- Parking heater (pre-heater)
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment, with cooling
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Side steps
- Cargo cover
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.8 l |
| Cubic capacity: | 2755 cm³ |
| Power: | 150 kW |
| CO₂ emission: | 260 g/km |
| Maximum speed: | 175 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4840 mm |
| Width: | 1885 mm |
| Height: | 1835 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2488 kg |
| Technical max. mass: | 2990 kg |
| Load bearing capacity: | 502 kg |
| Max braked trailer weight: | 3000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2790 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 960 €
Registration fee: 5696 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Land Cruiser
2017, 301 500 km
24 900 €
293 €/month
Toyota Land Cruiser
2016, 228 000 km
31 000 €
368 €/month
Toyota Land Cruiser
2016, 285 900 km
32 750 €
388 €/month
Toyota Land Cruiser
2016, 118 000 km
34 999 €
401 €/month
Toyota Land Cruiser
2017, 104 000 km
35 490 €
407 €/month
Toyota Land Cruiser
2020
37 900 €
449 €/month