Audi Q2
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 139 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW DPCA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZGA4LA058723 | ||||||
| Reg. nr. | 661FNV | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags: front center airbag
- Vehicle Stability Control
- Driver Drowsiness Detection System
- Mountain brake
Comfort
- USB: 2 tk
- Cruise control
- Parking sensors
- Seat heaters: front
- Central locking
Interior
- Floor mats: rubber
- Center console
Multimedia
- Trip computer
Lights
- Fog lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6.8 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 148 g/km |
| Maximum speed: | 212 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4191 mm |
| Width: | 1794 mm |
| Height: | 1479 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1423 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Load bearing capacity: | 457 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2587 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
registeerimistasu on makstudMotor vehicle tax
Annual tax: 136 €
Registration fee: 580 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
SEAT Arona
2018, 109 052 km
13 900 €
149 €/month
Peugeot 3008
2019, 116 592 km
13 900 €
149 €/month
Peugeot 308
2020, 74 000 km
13 900 €
159 €/month
Nissan Qashqai
2018, 121 700 km
13 990 €
150 €/month
Opel Crossland
2021, 85 818 km
13 990 €
150 €/month
Kia cee'd / Ceed
2020, 115 980 km
13 999 €
150 €/month