Honda FR-V
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2006 | ||||||
| Mileage | 207 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 6 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW K20A9 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JHMBE37806S203448 | ||||||
| Reg. nr. | 004HDD | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 11 l/100 km |
| Highway: | 6.9 l/100 km |
| Average: | 8.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 199 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 6 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4285 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1610 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1518 kg |
| Technical max. mass: | 1970 kg |
| Load bearing capacity: | 452 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2685 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Honda FR-V
Honda FR-V 2.0 бензин2006 год
Механика
Пробег: 207 000 км
Техосмотр до 03.2027
Просторный и надежный семейный автомобиль.
Двигатель и коробка работают хорошо.
Удобный салон, экономичный расход топлива.
Машина в хорошем состоянии для своего года.
Motor vehicle tax
Annual tax: 94 €
Registration fee: 417 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point