Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2015 | ||||||
| Mileage | 316 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBLJ9NE5F0246537 | ||||||
| Vehicle inspection | 15.10.2026 | ||||||
Equipment
- 2x keys
- Service book
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Bi-xenon headlights with adaptive AFS and cornering function and LED daytime running lights
- Rear parking sensor
- ESC Includes ABS, EBD, MSR, ASR, EDL, HBA, DSR, ESBS, TSA, and MKB
- Climatronic - dual-zone automatic climate control and interior humidity sensor
- Cruise control
- Trip computer with three memories. Functions: time, outside temperature, instant consumption, average consumption, distance traveled, trip duration, average speed, distance remaining with current fuel, and service need display
- Hill Hold system
- Color Maxi DOT multifunction display
- Bolero audio system, CD player with MP3 playback, 5.8" color touchscreen (2DIN), USB and AUX-in, SD card slot
- Intelligent Light Assistant - High beam assistant
- Electric Tailgate
- KESSY - keyless central locking and start
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.7 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 4.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 122 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.7 s |
| Maximum speed: | 213 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4775 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1455 kg |
| Technical max. mass: | 2018 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 720 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 101 €
Registration fee: 354 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.