Toyota C-HR Dynamic plus 1.8 hibriid
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2017 | ||||||
| Mileage | 133 500 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.8, 72 kW 2ZR | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | NMTKZ3BX80R073672 | ||||||
| Reg. nr. | 835BVD | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Door interior lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
Multimedia
- Navigation system: with map
- WIFI
- Hands-free system
- Car phone
- Stereo: usb port
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: dynamic
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
- Configurable exterior lighting
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Rear spoiler
- Front and rear mud flaps
- Jbl
- chrome pakett
- nahk istmed
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 72 kW |
| City fuel cons.: | 3.5 l/100 km |
| Highway: | 4.1 l/100 km |
| Average: | 3.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 87 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4360 mm |
| Width: | 1795 mm |
| Height: | 1555 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1530 kg |
| Technical max. mass: | 1860 kg |
| Load bearing capacity: | 330 kg |
| Max braked trailer weight: | 725 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 725 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 313 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.