Audi 100 C3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 1988 | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 65 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ44ZJN203241 | ||||||
| Reg. nr. | 391AJU | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Comfort
- Sunroof
- Rear armrest
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1760 cm³ |
| Power: | 65 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4792 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1422 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1090 kg |
| Technical max. mass: | 1640 kg |
| Load bearing capacity: | 550 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 580 kg |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Audi 100
Müüa hästi säilinud klassikaline Audi 100 C3 sedaan aastast 1988. Tegemist on üha haruldasemaks muutuva mudeliga, mis sobib nii igapäevasõiduks kui ka tulevaseks hobiautoks. Auto on Eestis arvel alates 1996 ning tehniline ülevaatus kehtib kuni 09.2026.Kere on sirge ja viisakas, valge värvkate näeb väga hea välja ning salong on erakordselt hästi säilinud. Originaalne sinine veluursisu on terve ja puhas. Auto jätab suurepärase üldmulje ning tõmbab tähelepanu kõikjal, kuhu sõidab. Tehniline pool ajastu kohaselt väga hea. Keera võtit ja sõida.
Talvitunud garaažis.
Helista, uuri lisa või tule vaatama ja proovima.
Tingimisvõimalus auto kõrval.
Asukoht Elva.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 476 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.