Kia Sportage HEV GT-Line TX
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 40 800 km Service Book |
||||||
| Body type | Urban SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 147 kW G4FT | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YPX81GDRL145864 | ||||||
| Reg. nr. | 030DFD | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Seller: Timmo
Equipment
Safety and Security
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Safe Exit Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- USB: usb-c
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start
- Remote start: with remote, from the app
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: 3 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Wireless phone charging
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Tinted windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber, textile
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Subwoofer
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: matrix led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch: detachable
- Harman/Kardon helisüsteem
- Erivärv- Deluxe White
- Pagasiruumi ja luugi led valgustus
- Pagasiruumi lisamatt- Pööratav (kumm/tekstiil) koos allaklapitava tagastange kaitsega
- Ukse LED projektor Kia logoga
- Kahed jalamatid - veluur ja kummist
- Panoraamkatus
- Veokonks
- Auto on puldist liigutatav
- Meeldetuletused - telefon jäi laadijasse, katuseluuk jäi lahti
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| CO₂ emission: | 147 g/km |
| Maximum speed: | 193 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4515 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Height: | 1645 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1715 kg |
| Technical max. mass: | 2245 kg |
| Load bearing capacity: | 530 kg |
| Max braked trailer weight: | 1650 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2680 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Rikkaliku varustusega mugav maastur!
Motor vehicle tax
Annual tax: 238 €
Registration fee: 1181 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Suzuki S-Cross
2024, 28 000 km
29 900 €
342 €/month
Mazda CX-5
2025, 27 960 km
30 990 €
346 €/month
Nissan Qashqai
2024, 43 550 km
31 900 €
342 €/month
Toyota Corolla Cross
2023, 50 269 km
34 995 €
375 €/month
Toyota Yaris Cross
2024, 21 850 km
35 290 €
378 €/month
Toyota RAV4
2024, 27 299 km
35 900 €
384 €/month