Volkswagen CC
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2014 · Sweden | ||||||
| Mileage | 267 500 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW CFGC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZEE539536 | ||||||
| Reg. nr. | 026MRT | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Adjustable suspension
- 12V power outlet
- USB
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: beige
Multimedia
- Hands-free system
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4802 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1417 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1683 kg |
| Technical max. mass: | 2110 kg |
| Load bearing capacity: | 427 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2708 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
R- LineWebasto eeslsoojendusega
Motor vehicle tax
Annual tax: 157 €
Registration fee: 538 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Volkswagen CC
2014, 340 000 km
8500 €
104 €/month
Volkswagen Passat
2014, 290 000 km
6499 €
80 €/month
Volkswagen Passat
2013, 320 000 km
8000 €
98 €/month
Volvo V70
2012, 148 000 km
10 500 €
128 €/month
Mercedes-Benz R 350
2012, 195 000 km
10 500 €
128 €/month
Ford Mondeo
2015, 176 300 km
10 700 €
126 €/month