BMW 525
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2005 · Germany | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.5, 130 kW 256D2 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBANJ51070B430690 | ||||||
| Reg. nr. | 560TNY | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Comfort
- Air suspension: rear
- Panoramic roof: openable
- Sunroof: glass, electric
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth
- Electrically adjustable seats: front
- Seat heaters: front
- Power windows: front, rear
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2497 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| CO₂ emission: | 213 g/km |
| Maximum speed: | 222 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4843 mm |
| Width: | 1846 mm |
| Height: | 1491 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1760 kg |
| Technical max. mass: | 2285 kg |
| Load bearing capacity: | 525 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2886 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
BMW e61 525d
Müüa bmw e61 525d.Sõidukil vahetatud minu köes vahetatud: väljalaske kollektor, map andur, turboakuaator, sisselaske kõiktihendid, pöördklapid eemaldatud, kuluosasid vahetatud vajadusel. EGR , DPF off, + chip.
Kerel esineb kahjustusi: stangel kraapsud ja üks uks mõlkis veidi. Autol vanust yle 20aasta leidub väikseimaid vigu, mis sõitmist ei sega.
Täishinnaga talverehvid (ühe hooaja sõitnud) eraldi originaal 17" velgedel kaasa.
Võib pakkuda vahetust linnamaastur/universaal bensumootoriga autovastu.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 444 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!