BMW 550 e xDrive M-Sportpakett
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2025 · Germany | ||||||
| Mileage | 23 105 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 230 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WBA11FK050CU88147 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Ventilated seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
Interior
- Decorative interior mouldings
- Lighting package
Multimedia
- Navigation system
- Trip computer
- Stereo: bowers & wilkins w
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Rear spoiler
- M Sportpakett Pro
- BMW Iconic Glow välispakett
- Bmw Iconicsounds Electric
- M Sport pidurid
- punased
- kõrgläikega
- Laiendatud Individual High-gloss Shadowline
- BMW Individual Shadow Line tuled
- Adaptiivne vedrustus Professional
- Iluliistid salongis-tume kroomaktsent koos avatud pooridega hallikassinise saarepuiduga
- M turvavööd
- Individual antratsiithall laepolster
- Juhi assistent Professional
- Maanteeassistent
- Parkimisassistent Plus
- Bmw Live Cockpit Professional
- Informatsiooni liikluskahjude osas palun kontrollida lkf.ee ennem ostmist või küsida müüjalt
- kergmetallveljed (20" M Aerodynamik)
- turvapatjade arv (6)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2998 cm³ |
| Power: | 230 kW |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5060 mm |
| Width: | 1900 mm |
| Height: | 1515 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2308 kg |
| Technical max. mass: | 2805 kg |
| Load bearing capacity: | 497 kg |
| Weight of road train: | 4805 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2995 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 292 €
Registration fee: 1403 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.