Audi S1 Quattro
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2015 · Germany | ||||||
| Mileage | 110 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 170 kW CWZA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ8XXFB002545 | ||||||
| Reg. nr. | 278DLC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Seller: Rivo
Rakvere, Estonia
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system: with tilt sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: textile
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: dark
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Rear spoiler
- Full body kit
- Sports suspension
- Sports exhaust
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 170 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 7.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 168 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 5.9 s |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 3954 mm |
| Width: | 1746 mm |
| Height: | 1412 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1446 kg |
| Technical max. mass: | 1790 kg |
| Load bearing capacity: | 344 kg |
| Wheelbase: | 2468 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Antidepressiivne rakett!
Väga heas korras, väikese läbisõiduga, hooldatud ja suhteliselt harudane auto. Pidev naeratus näol on garanteeritud! Palun võtta ühendust ainult tõsise huvi korral. Hind ei ole tingitav. Vahetus ei huvita.Registreerimistasu tasutud.
Motor vehicle tax
Annual tax: 196 €
Registration fee: 640 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.