DS 7 Crossback
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2022 | ||||||
| Mileage | 64 586 km Service Book |
||||||
| Body type | Urban SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 133 kW 5G06 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR1J45GFUNY576061 | ||||||
| Reg. nr. | 590SCT | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Dashboard: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Amplifier
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led, dynamic
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 133 kW |
| CO₂ emission: | 158 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4595 mm |
| Width: | 1895 mm |
| Height: | 1618 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1594 kg |
| Technical max. mass: | 2050 kg |
| Load bearing capacity: | 456 kg |
| Max braked trailer weight: | 1550 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2738 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Rikkaliku varustusega DS 7 Crossback.- Adaptiivne püsikiiruse hoidja
- DS Performance line pakett
- Alcantara elektrilised istmed (mäluga)
- Teisaldatav haagisekonks
- Istmesoojendused
- 12'' Multimeedia erkaan
- Digitaalne näidikutepaneel
- Kliimaautomaatik
- Apple carplay / Android auto
- Reahoidja
- Dünaamilised suunatuled
- Tagurduskaamera 360 funktsiooniga
- Alcantara armatuurlaud ja uksepolstrid
- Avariiennetus pidurdussüsteem
- Parkimisandurid
- Perforeeritud multifunktsionaalne rool
- DS connected pilot autonoomne juhtimine
- Navigatsioonisüsteem
- Must laepolster
- Keyless avamine ja käivitamine
DS 7 Crossback on PSA(Citroen/Peugeot) tehnikal baseeruv luksusmudel. Suurel määral kattub Peugaot 3008/5008 ja Citroen C5 aircross tehnikaga. Margil põhinevat hooldust sõidukile pakuvad Citroen/Peugeot esindused.
Läbisõit korrektne ja kontrollitav. Hooldusajalugu. 2 võtit.
Sõiduki eest on registreerimistasu ja aastamaks tasutud.
Lisanduvaid kulusid ei ole!
Motor vehicle tax
Annual tax: 197 €
Registration fee: 966 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
DS DS 7 Crossback
2022, 64 403 km
22 990 €
246 €/month
Kia pro cee'd / ProCeed
2020, 46 000 km
21 900 €
250 €/month
Audi Q2
2022, 46 500 km
21 900 €
234 €/month
Volkswagen Tiguan
2022, 72 328 km
21 900 €
234 €/month
Audi Q2
2022, 44 000 km
21 900 €
234 €/month
Škoda Superb
2023, 83 719 km
21 900 €
234 €/month