Kia pro cee'd / ProCeed
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2020 | ||||||
| Mileage | 46 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 103 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YH2G14GKL008286 | ||||||
| Vehicle inspection | 22.05.2028 | ||||||
Equipment
- Service history
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Navigation system, European and Russian maps (languages include English and Swedish, Finnish not available)
- TomTom Live Services
- Parking sensors front and rear
- Rearview camera
- ESC stability control system
- Automatic dual-zone climate control
- Adaptive cruise control
- Cruise control with speed limiter
- Electric lumbar support for front passenger
- Electric lumbar support for driver
- Heated rear seats on outer positions
- Heated front seats
- Height adjustment for driver's seat
- Isofix attachments on rear seat (2 pcs)
- Height adjustment for front passenger seat
- 60/40 split-folding rear seat
- Trip computer
- Electric front and rear windows
- Rain sensor on windshield
- Electric parking brake
- Auto hold function
- Electric rear windows with automatic up/down function
- Electric front windows with automatic up/down function
- Paddle shifters on the steering wheel
- Steering wheel height and reach adjustment
- Heated steering wheel
- Driving mode selection; Normal, Sport
- 4.2" LCD Supervision instrument cluster
- Bluetooth hands-free with voice recognition
- Apple CarPlay compatibility
- Android Auto compatibility
- Active lane keeping assist
- Speed limit sign recognition system
- Blind spot monitoring system
- AUX/USB port in center console
- Audio controls on steering wheel
- LED daytime running lights
- LED headlights
- Tinted rear windows
- GT-Line Bumpers
- Electric Tailgate
- Heated exterior mirrors
- Electrically folding exterior mirrors against the body
- Smart Key keyless start and entry
- Remote central locking
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1353 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.4 s |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4605 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1400 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Max braked trailer weight: | 1410 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 219 €
Registration fee: 840 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia pro cee'd / ProCeed
2022, 50 044 km
22 990 €
247 €/month
Jeep Compass
2022, 66 593 km
19 895 €
228 €/month
Toyota Yaris Cross
2022, 62 817 km
19 995 €
215 €/month
Opel Insignia
2021, 63 000 km
20 000 €
230 €/month
Jeep Compass
2021, 41 000 km
20 400 €
234 €/month
Mercedes-Benz CLA 180
2018, 31 200 km
20 900 €
223 €/month