Renault Master
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 192 000 km | ||||||
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.3, 100 kW M9T F7 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1MA000766678053 | ||||||
| Reg. nr. | 104DSK | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.3 l |
| Cubic capacity: | 2299 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5.5 l/100 km |
| Average: | 6.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 248 g/km |
| Maximum speed: | 150 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 6198 mm |
| Width: | 2070 mm |
| Height: | 2475 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2259 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 1241 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 4332 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Korralik suur buss
Turva- ja ohutusvarustusABS pidurid
immobilisaator
kesklukustus (puldiga)
lisapidurituli
roolivõimendi
signalisatsioon
turvapadi
veojõukontroll
Mugavusvarustus
elektrilised akende tõstukid
elektrilised välispeeglid (soojendusega)
kohtvalgustid
konditsioneer
peeglid päikesesirmides
püsikiiruse hoidja
Sisustus
jalamatid
multifunktsionaalne rool
reguleeritav roolisammas
tekstiilpolster
topsihoidjad
Audio, video, kommunikatsioon
autokompuuter
ekraan
käed vabad süsteem
stereo (MP3)
Tuled
LED (päevatuled)
päevasõidutulede automaatne lülitus
udutuled (eesmised, tagumine)
Veoautod
küljeuks
Muu varustus
12v pistikupesad
vahesein
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 182 €
Registration fee: 1268 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Master
2022, 111 444 km
14 950 €
160 €/month
Renault Master
2021, 173 672 km
15 400 €
172 €/month
Renault Master
2022, 130 000 km
18 570 €
199 €/month
Renault Master
2021, 135 692 km
19 990 €
214 €/month
Renault Master
2022, 133 020 km
21 990 €
235 €/month
Renault Master
2022, 109 205 km
22 196 €
238 €/month