Kia cee'd / Ceed
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2018 | ||||||
| Mileage | 136 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 73 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YH5811AKL009154 | ||||||
| Vehicle inspection | 12.10.2026 | ||||||
Equipment
- Service history
- Available Auto Bassadone Warranty 24 months/40,000 km €890
- 2x keys
- Complete service book from authorized dealer
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- USB connector
- Bluetooth
- Front seat heaters
- Engine block heater and interior socket
- Steering wheel heating
- Navigation via smartphone
- Rear parking sensor
- Rearview camera
- ESC stability control system
- Automatic dual-zone climate control
- Cruise control with speed limiter
- Height adjustment for driver's seat
- Isofix attachments on rear seat (2 pcs)
- 60/40 split-folding rear seat
- Trip computer
- Electric front and rear windows
- HAC hill-start assist
- Heated steering wheel
- Supervision instrument cluster with 3.5" LCD display
- Bluetooth hands-free
- Apple CarPlay compatibility
- Android Auto compatibility
- Active lane keeping assist
- Automatic headlight control (dusk sensor)
- LED daytime running lights
- Heated exterior mirrors
- Tire pressure monitoring system (TPMS)
- Remote central locking
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 998 cm³ |
| Power: | 73 kW |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 135 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 11.3 s |
| Maximum speed: | 178 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4605 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1335 kg |
| Technical max. mass: | 1840 kg |
| Max braked trailer weight: | 1010 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 510 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 159 €
Registration fee: 624 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Ford Grand C-Max
2019, 72 843 km
10 490 €
120 €/month
Opel Astra
2019, 127 000 km
10 500 €
120 €/month
Opel Grandland X
2019, 85 530 km
10 900 €
124 €/month
Kia Sportage
2017, 128 000 km
10 900 €
124 €/month
Peugeot 308
2016, 130 000 km
10 900 €
125 €/month
SEAT Leon
2017, 161 671 km
11 100 €
131 €/month