Volkswagen Sharan HighLine
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 249 200 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 103 kW CFFB | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WVWZZZ7NZEV025913 | ||||||
| Reg. nr. | 214BLK | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Integrated child seat
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Door soft-closing system
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: front, rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Electric sliding doors: left, right
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door window sunshades
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Automatic heated windshield washers
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
- Winter package
Interior
- Floor mats: textile
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black, brown
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 6.9 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 191 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4854 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1695 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1851 kg |
| Technical max. mass: | 2540 kg |
| Load bearing capacity: | 689 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2920 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
HOOLDUSED TEOSTATUD KORRAPÄRASELTVIIMANE HOOLDUS ÕLIVAHETUS 27.03.2026, LÄBISÕIDUL 245618 KM
KÄIGUKASTI ÕLIVAHETUS TEOSTATUD LÄBISÕIDUL 220920 KM
UUED PIDURIKETTAD JA KLOTSID NII EES KUI TAGA
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 231 €
Registration fee: 615 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.