Volkswagen CC
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2014 · Finland | ||||||
| Mileage | 340 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW CFGC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZEE539486 | ||||||
| Reg. nr. | 830SRN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Adjustable suspension
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: light
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: usb port, memory card slot
- Speakers
- CD player
- DVD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4802 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1421 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1691 kg |
| Technical max. mass: | 2210 kg |
| Load bearing capacity: | 519 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2708 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto on igapäevases kasutuses, läbisõit on muutuv. Autol esineb iluvigu.Tehtud tööd:
- Hammasrihma vahetus koosveepumbaga
- Käigukasti õli vahetus
- Termostaadid vahetatud
- Soomes tehtud käigukasti remont
- Hooratas koos siduriga
- Mõlemad tagumised rattalaagrid
- Pidurikettad vahetatud 2025 aasta alguses
- Hooldused tehtud õige aegselt
- Roolilatt vahetatud
- Autol on iseparkimissüsteem
- Autoga tulevad kaasa uued suvekad
Motor vehicle tax
Annual tax: 174 €
Registration fee: 576 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.