Scania R114
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2002 · Germany | ||||||
| Mileage | 921 000 km | ||||||
| Body type | 2 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 10.6, 280 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | XLER6X20004465013 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
- PTO: jah
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 10.6 l |
| Cubic capacity: | 10640 cm³ |
| Power: | 280 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 9100 mm |
| Width: | 2500 mm |
| Height: | 3300 mm |
| Vehicle category: | N3 |
| Vehicle type: | Truck |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 11500 kg |
| Technical max. mass: | 27100 kg |
| Load bearing capacity: | 13500 kg |
| Weight of road train: | 70000 kg |
| Max braked trailer weight: | 45000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 4700 mm |
| Number of axles: | 3 |
| Wheel formula: | 6x2 |
Additional information
Veoautod → KonksliftJuhi asukoht: Vasak
Värv: Valge
Kandevõime: 13500 kg
Registrimass: 25000 kg
Tõsteseadme tootja: Meiller
Vedrustuse tüüp: Leht
Roolimine: jah
Vedav: jah
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.