Škoda Superb
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2011 · Estonia | ||||||
| Mileage | 203 804 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 118 kW CDA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJB93T6B9066981 | ||||||
| Reg. nr. | 620XDY | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard
- Center console
- Headliner: light
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: usb port, memory card slot, aux input
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 118 kW |
| City fuel cons.: | 9.5 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 7.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 170 g/km |
| Maximum speed: | 218 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4838 mm |
| Width: | 1817 mm |
| Height: | 1510 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1545 kg |
| Technical max. mass: | 2108 kg |
| Load bearing capacity: | 563 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2758 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Mugav ja mahukas Škoda Superb
Müüa Skoda Superb universaalkerega. Auto on uuena Eestist ostetud ning see on hästi hoitud. Müügi põhjuseks on uue auto soetamine.Miks valida just see auto?
• Tehniline seisukord: Auto on heas korras ja tehniliselt kontrollitud. Mai 2026 teostati käigukasti remont (kehtiv garantii) , sidurivahetus ja vahetati tagumised piduriklotsid.
• Välimus: Äsja teostatud poleerimine ja vahatamine, tänu millele näeb auto värvkate välja särav ja on kaitstud.
• Ülevaatus: Kehtib kuni 05.2027.
Auto on igapäevases kasutuses, seega võib läbisõit kuulutuses märgitust veidi erineda. See on olnud usaldusväärne kaaslane ja sobib suurepäraselt inimesele, kes otsib mugavat sõidukit.
Auto asub Tallinnas. Olete oodatud autoga tutvuma ja proovisõidule - usume, et auto seisukord räägib iseenda eest!
Huvi korral võta julgelt ühendust.
Motor vehicle tax
Annual tax: 111 €
Registration fee: 500 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.