Mercedes-Benz A 200
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 87 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 120 kW 282914 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | W1K1771871J343309 | ||||||
| Reg. nr. | 045LGR | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Seller: Andres
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: knee airbags, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting: selectable color
- Reading lights: selectable color
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: textile
- Cup holders: front, rear
- Dashboard: leather-wrapped, contrast stitching
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system: with map, over-the-air updateable, with voice control
- WIFI
- Hands-free system
- GSM antenna
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| City fuel cons.: | 6.5 l/100 km |
| Highway: | 4.4 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 137 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4562 mm |
| Width: | 1796 mm |
| Height: | 1454 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1439 kg |
| Technical max. mass: | 1915 kg |
| Load bearing capacity: | 476 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 695 kg |
| Wheelbase: | 2729 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Mercedes Benz A200 AMG
Motor vehicle tax
Annual tax: 110 €
Registration fee: 590 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz A 200
2021, 78 500 km
24 900 €
285 €/month
Peugeot 308
2023, 53 751 km
23 890 €
256 €/month
BMW X2
2021, 62 900 km
23 900 €
256 €/month
Volkswagen Passat Variant
2022, 68 900 km
23 900 €
274 €/month
Citroën C5 Aircross
2023, 50 000 km
23 900 €
273 €/month
Audi Q2
2022, 47 214 km
23 900 €
256 €/month