Ford Transit Custom
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 280 000 km | ||||||
| Body type | Van, 4 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 96 kW YMF6 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0YXXTTGYKC49910 | ||||||
| Reg. nr. | 263DBM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Rain sensor
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Textile upholstery
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Stereo
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 7.6 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 171 g/km |
| Maximum speed: | 165 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4972 mm |
| Width: | 2032 mm |
| Height: | 1964 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2123 kg |
| Technical max. mass: | 3000 kg |
| Load bearing capacity: | 877 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2933 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto ei asu müügiplatsil, vaatamiseks palume aeg kokkuleppida.Motor vehicle tax
Annual tax: 96 €
Registration fee: 645 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Ford Transit Custom
2013, 342 000 km
5500 €
67 €/month
Ford Transit Custom
2013, 277 000 km
6200 €
76 €/month
Ford Transit Custom
2014, 236 000 km
6900 €
84 €/month
Ford Transit Custom
2014, 213 930 km
7200 €
88 €/month
Ford Transit Custom
2016, 250 000 km
7700 €
92 €/month
Ford Transit Custom
2016, 201 000 km
8700 €
103 €/month