There are no photos of this vehicle.
Adria Sonic 700SL
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 58 900 km Service Book |
||||||
| Body type | 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.3, 118 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | ZFA25000002N40808 | ||||||
| Reg. nr. | 873VBX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- Sunroof
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Reading lights
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Stereo: original, usb port
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Summer tires
- Winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Side steps
- Mustaveepaak soojustatud ja köetav Truma küttega
- Mustaveepaak 85L
- Truma Combi6 küte koos soojavee boileriga, gaas 6000W
- Truma CP Plus digitaalne juhtimispult
- Truma CP Plus ventilatsiooni funktsioon
- Adria Mach + gaasisensor
- Lai elamuosa uks 600mm
- Markiis Thule Omnistor pikkusega 4,5m
- Markiisi vihmavee kaitseks tihend
- 2 x elamuosa akud Marine&Caravan Deep Cycle 90Ah kiirühendusklambritega
- Gaasiballoonide automaatne vaheti, gaasifiltrid, gaasipadjad, gaasivoolik
- Rattahoidja 4-rattale
- Smart TV32" ja TV jalg
- Katuseluuk-Ventilaator MaxxFan, LED valgustusega raamid
- Gaasialarm kahe anduriga
- Gaasiväljavõte ja gaasigrill
- Ruuter ja nuti TV boks
- Elektrilised stabiliseerimisjalad 4x
- Inverter, 2x päikesepaneelid katusel
- Gaasikapp 2x11kg balloonile
- Suur külmkapp 167L 12V, 230V, gaas
- Keemiline WC, pööratav
- Elektriline "Lift-up" riidepuu riietele
- Elektriline allalastav voodi
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.3 l |
| Cubic capacity: | 2287 cm³ |
| Power: | 118 kW |
| Average: | 11.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 307 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 7520 mm |
| Width: | 2385 mm |
| Height: | 2950 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Campervan |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 3283 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 217 kg |
| Weight of road train: | 5500 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 4035 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 1064 €
Registration fee: 4837 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
|
Ain Rätsep
Used Commercial Vehicle Sales and Purchasing Specialist
+37253337*** Show
|
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.