Porsche 911 Carrera
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2005 · Japan | ||||||
| Mileage | 85 350 km | ||||||
| Body type | Coupe, 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.6, 239 kW M96/05 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WP0ZZZ99Z5S702679 | ||||||
| Reg. nr. | 490PBG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Sport seats
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Stereo: usb port
- Amplifier
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Sport Chrono pakett
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.6 l |
| Cubic capacity: | 3596 cm³ |
| Power: | 239 kW |
| CO₂ emission: | 270 g/km |
| Maximum speed: | 280 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4427 mm |
| Width: | 1808 mm |
| Height: | 1310 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1555 kg |
| Technical max. mass: | 1855 kg |
| Load bearing capacity: | 300 kg |
| Wheelbase: | 2350 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sport Chrono, CarPlay
- Sõiduk on puhas ja eeskujulikus tehnilises seisukorras.- Kaasas hooldusajalugu ning arved tehtud tööde kohta.
- Varustatud Sport Chrono paketiga.
- Kõik amortisaatorid on vahetatud Porsche ametlikus margiesinduses läbisõidul 77 837 km (09.07.2024). Töö maksumus: 3 900 eurot.
- Mootorile on teostatud kapitaalremont ettevõttes Corsa Motors OÜ läbisõidul 80 970 km (19.02.2025). Töö maksumus: 14 576 eurot.
- Viimane õlivahetushooldus teostati läbisõidul 81 227 km (20.03.2025).
- Registreerimistasu on 675 eurot.
Palume huvi korral ette helistada, asume Akadeemia tee 33, Tallinn
EST, ENG +372 5276666
Если вы заинтересованы, пожалуйста, позвоните заранее, мы находимся по адресу Akadeemia tee 33, Tallinn
RUS +372 53574654
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 588 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point