Kia cee'd / Ceed
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2020 | ||||||
| Mileage | 90 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 103 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | U5YH4814GLL078585 | ||||||
| Vehicle inspection | 28.09.2026 | ||||||
Equipment
- Available Auto Bassadone Warranty 24 months/40,000 km €890
- Full service history
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Rearview camera
- Air conditioning
- Engine heater + interior socket
- Bluetooth
- 2x keys
- Front seat heaters
- Detachable tow hook
- Metallic paint
- ESC stability control system
- Cruise control with speed limiter
- Isofix attachments on rear seat (2 pcs)
- 60/40 split-folding rear seat
- Trip computer
- USB connector in the center console
- Metallic paint
- Remote central locking
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1353 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 139 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.4 s |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4600 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1382 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Max braked trailer weight: | 1410 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 200 €
Registration fee: 851 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Kia cee'd / Ceed
2021, 97 671 km
14 990 €
160 €/month
Kia cee'd / Ceed
2020, 127 357 km
14 990 €
171 €/month
Kia cee'd / Ceed
2022, 104 412 km
15 490 €
166 €/month
Kia cee'd / Ceed
2021, 90 611 km
15 490 €
166 €/month
Kia cee'd / Ceed
2020, 48 145 km
15 990 €
183 €/month
Kia cee'd / Ceed
2021, 81 244 km
16 990 €
182 €/month