Ford Mustang
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 1994 · Estonia | ||||||
| Body type | Coupe, 3 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 4.9 FMC-99E | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | 1FALP42T3RF130488 | ||||||
| Reg. nr. | 63ZCE | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Seller: Reimo
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
Comfort
- USB
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Steering wheel
- Electrically adjustable seats
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Reading lights
- Central locking
- Differential: limited-slip
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Trunk mat: textile
- Cup holders
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard
- Center console
- Headliner
Multimedia
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo: usb port, aux input
- Speakers
- Bluetooth
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 4.9 l |
| Cubic capacity: | 4942 cm³ |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4610 mm |
| Width: | 1823 mm |
| Height: | 1341 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1586 kg |
| Technical max. mass: | 2050 kg |
| Load bearing capacity: | 464 kg |
| Wheelbase: | 2573 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Vinge 90ndate Mustang
Müüa heas korras 32 aastat vana klassikaline ja viimane vana kooli 5.0 Pushrod mootoriga Mustang. Täielikult perfrormance detailidega taastatud mootor 2026. Puuritud ja taastatud plokk (suurem kolvimõõt). Taastatud ja tasakaalustatud väntvõll. Edelbrock high-flow plokikaaned, uued nookurid. Compcams Stage 1 nukkvõll. Edelbrock performance sisselase. BBK 70mm drosselklapp. Suuremad pihustid. Vahetatud kõik kuluosad (õlipump, veepump, küünlad, tihendid, Siduri survelaager jne). Veermikus SR Performance vedrud ja amordid. Sildades Energy Racing polüretaanpuksid. Uued UUHP Rehvid. Sees uuendatud Pioneeri koaksiaalkõlarid ja uus Pioneeri stereo (DAB+, BT, hands free jne). Kere roostevaba, esinevad mõned täkked ja värvikahjustused
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 446 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.