Volkswagen Passat CC
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2012 · Estonia | ||||||
| Mileage | 150 289 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 118 kW CDAA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZCE706321 | ||||||
| Reg. nr. | 622BJF | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Seller: Aleksandr
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: front
- Seat heaters: front
- Front armrest: adjustable
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Speakers: 8 tk
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 118 kW |
| City fuel cons.: | 9.7 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 7.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 165 g/km |
| Maximum speed: | 223 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4799 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1417 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1529 kg |
| Technical max. mass: | 2080 kg |
| Load bearing capacity: | 551 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2708 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
MOOTOR: Vahetatud keti komplekt. Paigaldatud uus karteripõhi ja uus õlitaseme andur. Mootor töötab nagu kellavärk, kõik on kuiv ja lekkevaba.KÄIGUKAST (DSG): Toimib ideaalselt. Tehtud täielik õlivahetus, käiguvahetused on märkamatud ja sujuvad.
VEERMIK: Vedrustus on peaaegu täielikult renoveeritud. Ei mingeid kolinaid ega kõrvalhelisid, sõit on tihke ja mugav.
HOOLDUS: Mootoris on värske õli, uued süüteküünlad, vahetatud generaatoririhm ja kõik filtrid.
???? AUSALT PUUDUSTEST (Hinnasula on juba arvestatud):
Auto ei ole uus, seega esineb mõningaid pisivigu, mille arvelt on hind juba soodsam:
Kere: Juhiuksel on väike roostetäpp (vanusest tingitud, ei hakanud meelega varjama).
Pisiasjad: Peeglid ei klapi kokku (reguleerimine toimib) ja soovitatav on konditsioneeri täita (puhub külma, aga võiks jahedam olla).
Elegantne ja dünaamiline auto, mis püüab pilke ja pakub sõidunaudingut igal sõidul. Suurepärane valik nii linnas kui ka pikemateks reisideks!
Motor vehicle tax
Annual tax: 129 €
Registration fee: 509 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Volkswagen Passat
2012, 343 000 km
2699 €
77 €/month
Volkswagen Passat
2012, 223 000 km
3499 €
43 €/month
Volkswagen Passat
230 000 km
4000 €
114 €/month
Volkswagen Passat
2012, 148 000 km
4499 €
55 €/month
Volkswagen Passat Variant
2012, 189 500 km
5600 €
69 €/month
Volkswagen Passat
2012
6390 €
78 €/month