Toyota Auris
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2016 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 168 899 km | ||||||
| Body type | 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 97 kW 1ZR | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1ME3JE50E092132 | ||||||
| Reg. nr. | 844BSP | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Seller: Riivo
Equipment
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Korraliselt hooldatud ning heaperemehelikult ümber käidud. Viimane töö teostatud septembris, kui vahetati õli+filtrid ja eesmised ning tagumised piduriklotsid koos ketastega. Autol lekked puuduvad, olemas arved tehtud tööde kohta.
- Autol üks vastupidavamaid bensiinimootoreid, mis töötab väga ühtlaselt ja vaikselt. Käivitub probleemideta ka kõige külmemate ilmadega.
- Eelmine omanik naisterahvas, kes auto eest hästi hoolt kandnud. Enne minu kätte jõudmist oli kogu hooldusajalugu Elkes.
- Ostjal on võimalik oma kuludega viia ostueelsesse kontrolli.
- Auto müügis seoses kinnisvara soetamisega.
- REGISTREERIMISTASU JUBA MAKSTUD. Uus omanik saab soovi korral lihtsalt ja mugavalt vormistada omanikuvahetuse interneti teel!
- 2 võtit
- EST/ENG
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 97 kW |
| City fuel cons.: | 7.9 l/100 km |
| Highway: | 4.8 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 138 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4330 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1475 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1265 kg |
| Technical max. mass: | 1805 kg |
| Load bearing capacity: | 540 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2600 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 143 €
Registration fee: 463 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.