BMW 520
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2016 · Germany | ||||||
| Mileage | 221 281 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 135 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBA5G11040GC99540 | ||||||
| Reg. nr. | 037RTW | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2027 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 135 kW |
| CO₂ emission: | 147 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4907 mm |
| Width: | 1860 mm |
| Height: | 1462 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1805 kg |
| Technical max. mass: | 2370 kg |
| Load bearing capacity: | 565 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2968 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
BMW 520 I - F11 Touring 2.0 R-4 135к
BMW 520i - Touring välisilme. Tipptasemel LED-nahkne mäluga Navi Pro soojendusega istmed. TwinPower Turbo.Kõik töötab ja sõidab väga hästi. 8-käiguline automaatkäigukast.
Autot hooldati regulaarselt volitatud esinduses. Avariivaba, kontrollitud ajalooga, see saabus just Eestisse.
Ülevaatus kuni veebruarini 2027.
Omanikuvahetus: 55 €.
2 võtit.
Autot saab näha aadressil Endla 73.
https://vininfo.ee/r/2667d4
Motor vehicle tax
Annual tax: 253 €
Registration fee: 698 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.