Ford S-Max
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2007 | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 103 kW QXWB | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0SXXGBWS7L14488 | ||||||
| Reg. nr. | 844ATZ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.07.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 8.1 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 169 g/km |
| Maximum speed: | 196 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4768 mm |
| Width: | 1884 mm |
| Height: | 1658 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1736 kg |
| Technical max. mass: | 2505 kg |
| Load bearing capacity: | 769 kg |
| Max braked trailer weight: | 1750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Rikkalik lisavarustus!
Müüa heas korras ja hooldatud mahukas Ford S-Max. Auto on igapäevases kasutuses ning tehniliselt korras. Läbisõit 334 000 km on õige ja kontrollitav. Hammasrihma komplekt vahetatud 300 000 km pealt.Väga ruumikas ja praktiline auto – tagumised istmed saab lasta põrandaks või diivaniks, sobib hästi matkamiseks ja autos ööbimiseks.
Lisavarustus: istmesoojendused, sportlikumad istmed ees, püsikiirusehoidja, multifunktsionaalne rool, kompuuter, elektriline esiklaasi soojendus, 2-tsooniline kliimaautomaatika, 4x elektrilised aknad, katusereelingud, eemaldatav kärukonks.
Mootor, sidur ja käigukast korras, sillas midagi ei kolise. Roostet väga minimaalselt. Ökonoomne ja mugav pereauto.
Kerel esineb vanusest tulenevaid iluvigu (näha piltidel).
Lisainfo: 53264350
Motor vehicle tax
Annual tax: 99 €
Registration fee: 405 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!