Volvo V90 Cross Country
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2019 · Germany | ||||||
| Mileage | 179 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 173 kW D4204T23 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1PZ68UCL1102102 | ||||||
| Reg. nr. | 619GLG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2027 | ||||||
Seller: MrCERBER05
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
- Mountain brake
Comfort
- Air suspension: rear
- Adjustable suspension
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- Noise-reducing glass: front, on the sides
- Cooled glovebox: front
- 220V power outlet: rear
- 12V power outlet: 2 tk
- USB: 2 tk
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start: from the app
- Remote start: from the app
- Tailgate with electric opening and closing: from the app, with foot gesture, with remote
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, app-controlled
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function: front
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Door window sunshades
- Door interior lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Cup holders
- Headliner: dark, textile
- Nahkpolster
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- WIFI
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
- Configurable exterior lighting
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- Cargo cover: automatic
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 173 kW |
| City fuel cons.: | 6.5 l/100 km |
| Highway: | 5.1 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 184 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4939 mm |
| Width: | 1903 mm |
| Height: | 1506 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1882 kg |
| Technical max. mass: | 2440 kg |
| Load bearing capacity: | 558 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2941 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 381 €
Registration fee: 1332 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volvo V90 Cross Country
2019, 156 779 km
22 500 €
251 €/month
Volvo V90 Cross Country
2019, 240 000 km
23 000 €
271 €/month
Volvo V90 Cross Country
2018, 221 000 km
23 600 €
279 €/month
Volvo V90 Cross Country
2019, 247 000 km
23 900 €
266 €/month
Volvo V90 Cross Country
2018, 174 387 km
24 995 €
279 €/month
Mercedes-Benz Mercedes Vito 119 4-Matic Aut. Lang 6.2017
2017, 241 000 km
22 250 €
263 €/month