Toyota Auris Touring Sports Luxury Facelift
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2016 · Estonia | ||||||
| Mileage | 97 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.8, 73 kW Hybrid Synergy Drive | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1ZS3JE40E274855 | ||||||
| Reg. nr. | 898MPT | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard: contrast stitching
- Center console
- Headliner
- Half leather upholstery
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, aux input
- Amplifier
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- AUX audiosisend
- Topeltpõhjaga pagasiruum
- Sõidurežiimide valikuvõimalus (EV, ECO, PWR)
- Põhjamaade pakett
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 73 kW |
| City fuel cons.: | 3.9 l/100 km |
| Highway: | 3.9 l/100 km |
| Average: | 4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 92 g/km |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4595 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1485 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1520 kg |
| Technical max. mass: | 1865 kg |
| Load bearing capacity: | 345 kg |
| Max braked trailer weight: | 345 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 345 kg |
| Wheelbase: | 2600 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Luxury pakett - tippvarustus!
Vastupidav, mahukas, väga madalate ülevalpidamiskuludega ja tasemel sõiduomadustega keskklassi auto.Tegemist on läbi aegade kõige kallima Aurisega, mida on olnud võimalik Toyota margiesindusest osta - mahukas universaalkere, tippvarustus ehk Luxury pakett ning üliökonoomne ja vastupidav 1.8l hübriidajamiga mootor (Hybrid Synergy Drive).
Luxury pakett sisaldab: Full LED tuled (väga hea valgustugevus), Toyota Touch multimeediasüsteem, poolnahksisu, võtmeta sisenemine ja käivitus (Keyless Entry & GO), iseparkimise süsteem, täisautomaatne kahe tsooniga kliimaseade, esimesed ja tagumised parkimisandurid, parkimiskaamera, püsikiirusehoidja, Lane Assist, Toyota Safety Sense turvasüsteemid, vihmasensor, isetumenev tagasivaatepeegel, 17" Luxury valuveljed jpm.
Auto on ostetud uuena Eestist Toyota margiesindusest (Amserv Auto) ja omab korrektset hooldusajalugu. Järgmise korralise hoolduseni on ca 8000 km ning järgmine tehniline ülevaatus tuleb läbida 10.2027. Läbisõit on väike ja 100% korrektne!
Auto on läbinud 26.05.2026 Amserv Autos hübriidajami seisundi kontrolli (Toyota Hybrid Service) ning kõik on ideaalses korras. Kontrolli kohta väljastati ka sertifikaat!
NB! Tegemist ei ole müügi eesmärgil Eestisse toodud kahtlase hooldusajalooga importautoga, mille tegelik hooldusajalugu ja läbisõit ei ole kuidagi kontrollitavad!
Liisinguleping pangaga on lõpetatud - võimalik on mugav omanikuvahetus uue omaniku nimele Transpordiameti e-teeninduses.
Autoga tulevad kaasa võtmed/puldid, hooldusdokumendid, kummimatid sügis-talvehooajaks jms.
Hind sisaldab registreerimistasu ja aastamaksu (kokku ca 400 eur).
Kuna tegemist on ülisäästliku autoga ning heitgaaside kogus on väga väike, siis on sõiduki aastamaks kõigest 50 eur.
Müüjaks on jur. isik, hind sisaldab 24% KM.
Tõeliselt mugav, töökindel ja eriti madalate ülevalpidamiskuludega praktiline auto :)
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 295 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.