BMW M5 V10
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2006 · Finland | ||||||
| Mileage | 166 728 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 5.0, 373 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBSNB91010B563011 | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2025 | ||||||
Equipment
- 1CA Selection Of Cop Relevant Vehicles
- 216 Servotronic
- 302 Alarm System
- 403 Glas Roof, Electric
- 423 Floor Mats, Velour
- 428 Warning Triangle
- 430 Interior And Exterior Mirror
- 431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d
- 442 Cup Holder
- 459 Seat Adjustm., Electr. W. Memory
- 465 Through-load System
- 470 Child Seat Isofix Attachment
- 473 Armrest, Front
- 494 Seat Heating F Driver/front Passenger
- 502 Headlight Washer System
- 508 Park Distance Control (pdc)
- 522 Xenon Light
- 524 Adaptive Headlights
- 534 Automatic Air Conditioning
- 540 Cruise Control
- 548 Speedometer With Kilometer Reading
- 563 Lights Package
- 601 Tv Function
- 609 Navigation System Professiona
- 677 Hifi System Professional
- 694 Preparation For Cd Changer
- 698 Area-code 2
- 775 Individual Roof-lining Anthracite
- 7R7 Innovation Package
- 7RS Comfort Package
- 801 Germany Version
- 863 Europe/dealer Directory
- 896 Daytime Lights Function
- 909 Analyseconnector
- 956 Mo Package I
- 9AA Outer Skin Protection
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 5.0 l |
| Cubic capacity: | 4999 cm³ |
| Power: | 373 kW |
| CO₂ emission: | 357 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4855 mm |
| Width: | 1846 mm |
| Height: | 1469 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1830 kg |
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Load bearing capacity: | 470 kg |
| Weight of road train: | 4400 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2888 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hinnale lisandub omanikuvahetus 99 eurot ja registreerimistasu.Motor vehicle tax
Annual tax: 149 €
Registration fee: 676 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point