Volvo XC90
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2003 · Sweden | ||||||
| Mileage | 297 604 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.9, 200 kW B6294T | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1CM91G831009968 | ||||||
| Reg. nr. | 247TMY | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- ABS brakes
Comfort
- Climate control: 3 zones, air conditioner
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional
- Electrically adjustable seats: three-way, front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Seat back pockets
- Cup holders: front, rear
- Dashboard
- Headliner: light, textile
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- Speakers: 4 tk
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Engine underguard
- Front spoiler
- Cargo securing hooks
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.9 l |
| Cubic capacity: | 2922 cm³ |
| Power: | 200 kW |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4798 mm |
| Width: | 1898 mm |
| Height: | 1743 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2131 kg |
| Technical max. mass: | 2620 kg |
| Load bearing capacity: | 489 kg |
| Max braked trailer weight: | 2250 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2857 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Komplektne auto varuosadeks
Iseenesest sõitev auto, aga eeldatavasti müük varuosadeks.Ülevaatus kehtib.
Käigukastiga esineb probleeme kolmanalt neljanda käigu peale vahetamisel.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 620 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!