Ford Focus
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2006 · Finland | ||||||
| Mileage | 249 750 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 74 kW HWDA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WF05XXGCD56T28774 | ||||||
| Reg. nr. | 967BRX | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags: knee airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Front armrest: adjustable
- Power windows: front
- Tinted windows
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Dashboard
- Center console
Multimedia
- Trip computer
- CD player
Lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Wheel covers
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Kere pole kõige ilusam, leidub roostet. Olemas on subwooferi, ledbari ja pardakaamera valmidus. Vôtit süütes pole siis pole millelgi voolu.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1596 cm³ |
| Power: | 74 kW |
| City fuel cons.: | 8.7 l/100 km |
| Highway: | 5.5 l/100 km |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| CO₂ emission: | 159 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4342 mm |
| Width: | 1840 mm |
| Height: | 1454 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1249 kg |
| Technical max. mass: | 1730 kg |
| Load bearing capacity: | 481 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 620 kg |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
2006 Ford Focus 1.6 R4
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 75 €
Registration fee: 259 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!