Audi A6 S-line
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2010 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 414 500 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 176 kW CDYA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ4F6AN050712 | ||||||
| Reg. nr. | 682DGR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Automatic hazard lights
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor
Comfort
- Sunroof: glass
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Steering wheel: multifunctional, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats: front, rear
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Rear window sunshade
- Door window sunshades
- Door interior lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Under-seat drawers
- Trunk mat: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Center console
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- CD player: speaker box
- Voice control
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Rear spoiler
- Sports suspension
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 176 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 5.8 l/100 km |
| Average: | 7.1 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| CO₂ emission: | 189 g/km |
| Maximum speed: | 245 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5060 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1473 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1920 kg |
| Technical max. mass: | 2475 kg |
| Load bearing capacity: | 555 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2857 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Audi A6 Avant 3.0TDI 176kw S-line
❗️Värske ülevaatus kuni 05.2027❗️‼️LS 414000 ning muutub ajas‼️
S-line pakett. Must lagi, nahktoolid, sportrool, katuseluuk, Bose surround heli.
Käigukasti hooldus tehtud 24.04.2026 Hõbenooles - käigukast on sujuv.
15.05.2026 sai tehtud täielik veermiku remont koos roolilati vahetusega Forssis. Huvilisele lisainfo.
Reg. tasu makstud.
Motor vehicle tax
Annual tax: 108 €
Registration fee: 582 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.