Volvo XC60 AWD B&W LUXURY+ BLACK EDITION ULTIMATE INTELL
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2024 · Germany | ||||||
| Mileage | 48 800 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 186 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1UZH4V2R1883631 | ||||||
| Reg. nr. | 11LLL | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater)
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Steering wheel: heated
- Electrically adjustable seats: with memory
- Seats with massage function
- Ventilated seats: front
- Seat heaters
- Power windows
- Rain sensor
Interior
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
Tires and Rims
- Alloy wheels: 21"
Other
- "UUS MUDELIAASTA 2024 + GOOGLE"
- AWD NELIKVEDU
- BLACK EDITION ERIMUDEL + ULTIMATE
- UUE AUTO HIND CA 90.000€!
- T6 RECHARGE TWIN ENGINE PLUG-IN-HYBRID = 228KW bensiin + 107KW elekter, LONG RANGE suvel ca 70-80km
- INTELLISAFE PRO PACK
- XENIUM PACK PRO
- BUSINESS PACK PRO
- WINTER PACK
- LUXURY SEAT PACK
- 2X MASSAAŽIGA ISTMED
- 2X VENTILEERITAVAD ISTMED
- PREMIUM SOUND by BOWERS & WILKINS
- INSCRIPTION NAHATATUD ARMATUUR
- "HUD" HEAD-UP DISPLAY INFO KUVAMINE ESIKLAASILE
- ELEKTRILINE PANORAAM KATUSELUUK
- 360K PARKIMISKAAMERA
- ROOLISOOJENDUS
- FULL THOR's LED ESITULED
- INTELLISAFE PRO PACK
- ACC - ADAPTIIVNE PÜSIKIIRUSHOIDIK(STOP&GO)
- PILOT ASSIST - STOP&GO AKTIIVNE UMMIKUASSISTENT
- LANE KEEPING AID (LKA) - AKTIIVNE SÕIDURAJA ABISÜSTEEM KOOS KORRIGEERIVA ROOLIGA
- DISTANCE WARNING - VAHEKAUGUSE HOIATUS
- TRAFFIC SIGN INFORMATION WITH ACTIVE SPEED LIMITER
- INTELLISAFE SURROUND
- BLIS - PIMEALA INFOSÜSTEEM
- LANE CHANGE MERGE AID (LCMA) - REAVAHETUS ABISÜSTEEM
- CROSS TRAFFIC ALERT (CTA) - RISTUVA LIIKLUSE HOIATUS TAGURPIDI PARKIMISALAST VÄLJASÕITES
- REAR IMPACT COLLISION WARNING - TAGAOSA AVARIIHOIATUS
- WINTER PACK
- ROOLISOOJENDUS
- VOLVO ON CALL
- 4X ISTMESOOJENDUSED
- ESIKLAASIPESURITE SOOJENDUS
- 2X ELEKTRILISED ISTMED MÄLUDEGA
- 21" BLACK EDITION VOLVO VALUVELJED
- JUHTMEVABA TELEFONILAADIJA
- 12,3” GRAAFILINE EKRAAN JUHILE
- GOOGLE NAVIGATSIOONISÜSTEEM
- VOLVO SELEKT
- UUE AUTO HIND ANTUD VARUSTUSEGA ca 90.000€!
- VOLVO SPETSIALIST - WWW.EUEST.EE
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 186 kW |
| CO₂ emission: | 24 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4708 mm |
| Width: | 1902 mm |
| Height: | 1639 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2203 kg |
| Technical max. mass: | 2660 kg |
| Load bearing capacity: | 457 kg |
| Weight of road train: | 4910 kg |
| Max braked trailer weight: | 2250 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2865 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
EUEST POOLT TOODUD 11.2024a, VÕIMALIK OSTA EUEST PRO LISAGARANTII +2a, 1490€VOLVO SPETSIALIST juba 15a - WWW.EUEST.EE
VOLVO ESINDUSEST. VOLVO SELEKT. Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 234 €
Registration fee: 1013 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.