Nissan Qashqai
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2017 · Finland | ||||||
| Mileage | 144 444 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 85 kW HRA2 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | SJNFEAJ11UZ053596 | ||||||
| Reg. nr. | 631RML | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Brakes
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- Electrically heated windshield
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: front, rear, 360
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 6.6 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 133 g/km |
| Maximum speed: | 173 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4380 mm |
| Width: | 1806 mm |
| Height: | 1624 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1360 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Load bearing capacity: | 520 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2646 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Just paigaldatud uus käigukast
Värske ülevaatus.
Motor vehicle tax
Annual tax: 142 €
Registration fee: 535 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Nissan Qashqai
2016, 181 000 km
4999 €
61 €/month
Nissan Qashqai
2017, 279 760 km
5600 €
66 €/month
Nissan Qashqai
2015, 119 115 km
7350 €
79 €/month
Nissan Qashqai
2014, 182 148 km
8899 €
109 €/month
Nissan Qashqai
2016, 225 000 km
8900 €
106 €/month
Nissan Qashqai
2016, 158 160 km
8900 €
106 €/month